Blagoslov nove kapele i oltara u Velom Lošinju

U samostanu sestara milosrdnica u Velom Lošinju, u subotu 15. srpnja 2017., blagoslovljen je novi oltar i kapela posvećena svetoj Lujzi de Marillac, suutemeljiteljici sestara milosrdnica. Euharistijsko slavlje s obredom blagoslova kapele i oltara predvodio je mons. dr. Ivica Petanjak, krčki biskup. Uz Biskupa su koncelebrirali župnik vlč. Luka Paljević, vlč. Mate Polonijo i vlč. Milivoj Guszak. Osvrnuvši se na liturgijska čitanja dana, Biskup je u homiliji ukazao na važnost Isusovih riječi „Ne bojte se!“ (Mt 10,31) te pozvao vjernike da se ne boje svjedočiti vjeru u Isusa Krista. Također, ne treba se bojati u teškim trenucima svakodnevnog života, okupljati se oko oltara i moliti Boga za pomoć – poručio je.

Na početku misnog slavlja, uime sestara milosrdnica Provincije Majke Dobrog Savjeta – Rijeka, dobrodošlicu Biskupu, svećenicima i vjernom puku ove župe izrazila je s. M. Danijela Sinčić, provincijalna poglavarica. Podsjetila je sve prisutne da sestre djeluju u Velom Lošinju od 1951. kada su preuzele brigu za starije i bolesne osobe u domskom smještaju. Od pedestih godina prošlog stoljeća djelovalo je puno sestara na ovim prostorima koje su snagu za svoj rad crpile iz molitve i klanjanja pred euharistijskim Isusom. Zbog dotrajalosti stambenog prostora, a sa željom da sestre i dalje ostvaruju svoje poslanje na ovim prostorima, sestre su obnovile samostan te uredile novu kapelu. Idejni projekt za uređenje liturgijskog prostora napravila je arhitektica Vera Klepej Turnšek. Križ koji dominira u središnjoj apsidi kapele te lik svete Lujze na bočnom zidu, izrađeni u glini, djelo su umjetnice Margarete Krstić. Također, glagoljski natpis na oltaru kruh života kao i detalj na tabernakulu rad su iste umjetnice. Slavlje sv. Euharistije u zajedništvu s vjernicima bila je prigoda sestrama da zahvale svima koji na bilo koji način podržavaju rad sestara milosrdnica i njihovo djelovanje na ovim prostorima. Također, sestre su osobito zahvalile biskupu Petanjku na duhovnoj brizi za sve sestre milosrdnice koje djeluju na području Krčke biskupije.

s. Janjka Mazić

Podijeli ...Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this page