Biskup u miru

Biskup Mons. VALTER ŽUPAN
(r. 10.08.1938., s. 08.07.1962., b: 15.03.1998.)

Biskup-portretRođen 10. kolovoza 1938. u Ćunskom na otoku Lošinju. Gimnaziju je započeo u zadarskom sjemeništu, a završio u sjemeništu u Pazinu. Filozofsko – teološki studij također je pohađao i diplomirao u Pazinu 1963., jer je u to vrijeme Visoka teološka škola iz Rijeke bila premještena u Pazin.

Za svećenika krčke biskupije zaređen je 8. srpnja 1962. Od 1962. do 1970. župni vikar u Malom Lošinju. Od 1970. do 1974. župnik i dekan u Omišlju. Od 1974. do 1979. župnik i dekan u Cresu. Od 1979. do 1989. župnik i dekan u Malom Lošinju. Od 1989. do 1997. generalni vikar krčke biskupije. Od 6. listopada 1997. dijecezanski administrator Krčke biskupije sve do imenovanja za biskupa 31. siječnja 1998. Zaređen za dijecezanskog biskupa 15. ožujka 1998., kada je preuzeo službu krčkog biskupa ordinarija.

Službe pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji: – Predsjednik Vijeća HBK za pastoral obitelj – Član Biskupske komisije za liturgiju Biskupsko geslo: Orationi et ministerio – Moliti i služiti

Biskupov grb:

grb biskupa VZ

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Podijeli ...Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this page