Mlada misa vlč. Josipa Karabaića u Puntu

Vlč. Josip Karabaić koji je na svetkovinu sv. Petra i Pavla, po rukama krčkog biskupa, primio red prezbiterata, proslavio je u nedjelju 8. srpnja u župnoj crkvi u Puntu mladu misu.

Nakon roditeljskog blagoslova izrečenog na pragu obiteljske kuće, vlč. Josip, njegovi roditelji, svećenici i redovnici te okupljeni vjernici uputili su se u procesiji prema župnoj crkvi Presvetog Trojstva. Tamo je župnik Punta vlč. Ivica Kordić pozdravio sve okupljene, posebno biskupa u miru mons. Valtera Župana te čestitao mladomisniku što je ustrajao u želji i odluci da odgovori na Gospodinov poziv i postane svećenik, kao i njegovim roditeljima koji su ga u tome podržali i podupirali. Naglasio je kako je svećeničko poslanje izazovno pa je poželio mladomisniku da ga uvijek prati Božja milost i zaštita, a on sam da bude svjestan Božje prisutnosti u svom životu, da ga resi poniznost i blagost, otvorenost poticajima Duha i strahopoštovanje spram Boga te posvećenost molitvi. Također, preporučio ga je Srcu Isusovu i Marijinu u kojima je izvor snage svećeničkog služenja.

Propovijed je održao krčki biskup u miru mons. Valter Župan koji je, baš na isti datum i u istoj crkvi, prije 56 godina bio zaređen za svećenika. Mons. Župan istaknuo je kako svećenik spada u osobe kojima je Isus dao posebno poslanje propovijedati i učiniti sve narode Njegovim učenicima. U tom svećeničkom služenju, nemoguće je da svećenika potpuno mimoiđu one iste napasti i poteškoće kojima je Isus bio izložen. Biskup je podsjetio na stalnu napast kojom je đavao pokušao uvjeriti Isusa da skrene s Božjeg plana, da se zadovolji svojim uspjesima i popularnošću, da se kompromitira i izbjegne osudu i smrt. No poput Isusa, Crkva mora izricati proročku riječ i nema pravo na šutnju. Uronjen u Božju riječ, svećenik je pozvan upućivati narod u istinu i ukazivati im na laži koje ih vode u propast. To može samo onaj tko je ukorijenjen u nebu, a noge ima na zemlji. Vlč. Josipa pozvao je da uvijek bude zagledan u nebeskog Oca i uvijek blizak ljudima, jasan, razumljiv, konkretan te otvoren za potrebe nemoćnih, slabih, bolesnih…

Na kraju mise, mladomisniku su izrekli čestitke i uručili mu darove: načelnik Općine Punat g. Marinko Žic, predstavnice Euharistijske zajednice Srca Isusova i Marijina s. Emanuela Boras i gđa. Jozefina Glasnović, predstavnik Župnog pastoralnog vijeća g. Emanuel Barbiš te predstavnici ministranata. Marina Baković izrekla je prigodnu čestitku. Nakon izrečenih čestitki i otpjevanog Tebe Boga hvalimo, prisutnima se obratio vlč. Josip Karabaić. Zahvalio je svima koji su mu svojom podrškom i molitvama pomogli u godinama svećeničke formacije,  Trojedinom Bogu koji ga je na ovaj put pozvao i Djevici Mariji koja je ostavila najljepši primjer odaziva na Božji poziv i predanja Bogu. Okupljenima je zatim podijelio svoj mladomisnički blagoslov.

Irena Žužić