Obilježen dan sluge Božjega Antuna Mahnića 2016.


Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/biskupij/public_html/mahnic100/wp-includes/wp-db.php on line 3030

“Dragi štovatelji sluge Božjeg biskupa Antuna Mahnića, draga braćo biskupi, svećenici, bogoslovi, redovnici i redovnice, draga braćo i sestre!  Srdačno vas pozdravljam i zahvaljujem što svojom prisutnošću na ovoj euharistiji svjedočite da prepoznajete vrednote onih koji su svoj život utkali u dobrobit ove biskupije.” S ovim pozdravnim riječima biskup Ivica Petanjak započeo je obilježavanje Dana sluge Božjega biskupa Antuna Mahnića, održanog o danu njegove smrti, u srijedu 14. prosinca 2016. godine. Mahnićeva katedrala, s tridesetak svećenika i redovnika, četrdesetak redovnica iz krčke biskupije te nekoliko i iz riječke nadbiskupije, bogoslovima te vjernicima iz svih dijelova biskupije, te se večeri spomenula i 120. obljetnice njegova imenovanja na stolicu krčkog biskupa. Naime, bilo je to 3. prosinca 1896. godine. “Došavši u biskupiju, sluga je Božji zatekao manjak svećenika i svećeničkih pripravnika pa je sigurno to bio razlog da je u svom biskupovanju ulagao velike snage oko formacije i svetosti svojih svećenika, potičući međusobno zbližavanje, zajedništvo i povezanost s biskupom”, kazao je biskup Petanjak.

Dan sluge Božjega bio je i prilika da biskup Petanjak, uvidjevši stanje u kojem se danas nalazi krčka biskupija, najavi slijedeću pastoralnu godinu 2017./2018.  kao godinu posvećenu radu i molitvi za nova duhovna svećenička i redovnička zvanja. “Stavimo ju već sada pod njegov zagovor, jer vjerujemo da biskup Mahnić iz Kraljevstva nebeskog sigurno prati svoju biskupiju”, kazao je biskup Petanjak.
Dobrodošlicu je zaželio predslavitelju svečanog slavlja mons. dr. Ratku Periću, biskupu mostarsko-duvanjskom i apostolskom upravitelju trebinjsko-mrkanskom, koji se rado odazvao predvoditi svečanost te uputiti svoju pastirsku riječ.

Mahnić – biskup herojskih krjeposti

U prigodnoj propovijedi biskup Perić nabrojio je dvadeset i osam ugodnika Božjih te kazao: “Zašto samo ovih dvadesetero svetaca, blaženika, slugu i službenica Božjih, kojih se postupci vode u Rimu a među kojima neki s naslovom: Časni – Venerabilis, kojima je Papa već priznao herojske krjeposti, te još osmero slugu i službenica Božjih kojima je otvoren dijecezanski proces? Zato što je svih ovih 28 ugodnika Božjih živjelo u isto vrijeme, barem koju godinu između 1912., kada je rođena blažena Bernardeta Banja, mučenica, i 1924., kada je preminuo pomoćni zagrebački biskup Josip Lang. Nevjerojatno kako iz toga burnog doba, predratnoga, ratnoga i poratnoga, u prvoj četvrtini prošloga stoljeća, Bog “čudesno uzvisuje” tolik broj “prijatelja” svojih (usp. Ps 4,4) na raznim mjestima u hrvatskom narodu: među njima čak polovica s mučeničkom smrću. Kao da je neka čudesna klima pogodovala i uvjetovala razvoj svetosti među biskupima, svećenicima, redovnicima i laicima”, kazao je biskup Perić.

Zaustavivši se na sluzi Božjem biskupu Mahniću, za kojega je biskupijski proces za proglašenje svetim započeo 2013. godine, biskup Perić kazao je: “Kada se o nekom kandidatu za čast oltara povede dijecezanski pa potom svetostolički proces najprije se proučavaju 3 nadnaravne bogooblične krjeposti u njegovu životu: vjera, ufanje i ljubav, a onda 4 stožerne kreposti: razboritost, pravednost, jakost i umjerenost.” Biskup Perić posebno se zadržao na kardinalnim krjepostima biskupa Mahnića koji se u tada aktualnom crkveno-nacionalnom problemu borbe za glagoljicu, koji se u Krku osobito potezao od 1896. do 1907. godine, držao iznimno razumno, pravedno, hrabro i umjereno.

Svoju propovijed biskup Perić zaključio je riječima: “Dao Bog da se dijecezanski proces što bolje pospješi i da ovoga vrijednog biskupa što prije ugledamo u Crkvi ovjenčana aureolom blaženika.”

Svečanu misu uzveličali su svojim pjevanjem Pučki pjevači i župni zbor iz Vrbnika pod vodstvom g. Milodraga Justinića i za orguljama Josipe Toljanić.

Na kraju mise, riječi zahvale izrekao je i postulator u kauzi vlč. Saša Ilijić koji je biskupu Periću na dar uručio kopiju bule imenovanja sluge Božjega za krčkog biskupa.

Uz pjesmu In cruce salus – U križu je spas (biskupskom geslu sluge Božjega), koju je u prigodi prijenosa tijela sluge Božjega sa zagrebačkog Ksavera u Krk (23. studenog 2002.) skladao sluga Božji fra Ivo Peran, svi su se svećenici i biskupi okupili oko groba te se utekli zagovoru sluge Božjega i molili za otvoreni postupak kanonizacije.

Vjerujemo da je ova izvanjska svečanost potaknula i sve prisutne da se svojom molitvom utječu njegovu zagovoru, te kucamo na vrata Oca nebeskog da se On po svom božanskom promislu proslavi po svome sluzi biskupu Mahniću.

FOTOGALERIJA: